هر آنچه باید در مورد بازی Splinterlands بدانید

هر آنچه باید در مورد Splinterlands بدانید

بازی Splinterlands در ابتدا بر روی بلاکچین Steem ساخته شده بود اما در سال 2020 به بلاکچین Hive انتقال داده شد. اگرچه این بازی رایگان نیست اما با سرمایه کمی می توان وارد آن شد. این بازی به بازیکنان فعال فرصت های درآمدزایی خوبی می دهد. با متاگردی همراه باشید تا در مورد این بازی، توکن های آن و نحوه کسب درآمد از آن بیشتر بدانید.

 

درباره بازی Splinterlands

Splinterlands یک بازی کارتی-جنگی اتوماتیک است که در آن هر کارت یک NFT محسوب می شود. این بازی دارای ماموریت های روزانه، پاداش های فصلی(هر دو هفته یکبار)، انجمن ها، تورنومنت ها و یک مارکت درون بازی است که می توان از آن کارت های NFT را اجاره نمود. بازیکنان با برد در این بازی می توانند کارت های NFT و توکن پاداش بگیرند. پیشبینی می شود گیم پلی لندهای(زمین ها) بازی در اواخر 2022 منتشر شود.

بازی Splinterlands

گیم پلی بازی Splinterlands

در Splinterlands بازیکنان در نبردهای یک به یک شرکت می کنند. برای نبرد هر بازیکن یک احضارکننده(Summoner) را انتخاب می کند. سپس باید مجموعه ای از موجودات را انتخاب کند که متعلق به عنصر احضارکننده هستند یا می توانند خنثی باشند. بطور مثال احضارکننده آب(Water) می تواند از موجودات آب و موجودات خنثی استفاده کند.

گیم پلی بازی Splinterlands

احضارکننده ها و هیولاها دارای هزینه مانا(Mana) هستند. هر نبرد محدودیتی در مقدار مانای در دسترس دارد که می تواند بین 11 تا 99 متغییر باشد. در رده های بالاتر نبردها یک یا چند قانون خاص نیز دارند. برخی از این قوانین عبارتند از: فقط می توان از حمله Melee استفاده کرد، هر هیولا نبرد را مسموم شده شروع می کند، استفاده از هیولاهای با قدرت جادویی ممنوع است. این قوانین از نبردی به نبرد دیگر متفاوت هستند در نتیجه بازیکنان را مجبور می کنند برای هر نبرد استراتژی جدید بچینند.

هنگامی که نبرد شروع می شود همه چیز بطور خودکار جلو می رود. با این حال انتخاب کارت هایی که با یکدیگر به خوبی کار کنند کار ساده ای نیست. موقعیت یابی بسیار مهم است زیرا بیشتر موجودات از موقعیت جلو به کارت دشمن حمله می کنند. کارت هایی با نوع حمله Melee فقط می توانند از موقعیت اول حمله کنند. کارت های نوع Ranged تنها زمانی می توانند حمله کنند که در موقعیت اول نباشند و کارت های Magic می توانند از هر نقطه ای حمله کنند.

اکثر احضارکننده ها نوعی پاداش به همراه خود دارند. هیولاها نیز توانایی های متفاوتی دارند که تعداد آن ها به چند ده عدد می رسد. برخی از این توانایی ها فقط بر روی هیولا تاثیر دارند، برخی دیگر باعث تقویت تیم خودی و برخی نیز باعث ضعف در تیم دشمن می شوند. به عنوان مثال می توان به Sneak(حمله به موجودات دشمن از پشت) و Reflection(بازگرداندن نیمی از آسیب جادویی دریافتی به مهاجم) اشاره کرد.برخی هیولاهای سطوح بالاتر توانایی های متعددی دارند.

محل مسابقه

بالا بردن سطح کارت ها

بازی Splinterlands قابلیت بالا بردن سطح کارت ها را دارد. این کار با ترکیب چند کپی از کارت های مشابه انجام می شود. با بالا رفتن سطح هیولاها، آمار و توانایی آن ها نیز بیشتر می شود که می تواند تفاوت بسیاری در نبرد ایجاد کند. تعداد کارت مورد نیاز برای بالا بردن سطح برای سطوح مختلف متفاوت است. کارت های Common تا سطح 10، کارت های Rare تا سطح 8، کارت های Epic تا سطح 6 و کارت های Legendary تا سطح 4 لول آپ می شوند.

این قابلیت نه تنها انگیزه بیشتری به بازیکنان برای خرید بسته های کارت می دهد بلکه یک مکانیسم برای کاهش تورم کارت ها هنگامی که دوره چاپ آن ها اتمام یابد ایجاد می کند. هنگامی که بازیکن کارت هایی را با هم ترکیب می کند، کارت های اضافی سوخته شده و عرضه کل آن کارت کاهش می یابد.

اما شاید مهمتر از بالا رفتن سطح هیولاها، بالا رفتن سطح احضارکننده ها باشد. سطح احضارکننده مشخص می کند که تا چه سطحی از هیولاها می توانید استفاده کنید. برای مثال احضارکننده های سطح 1 Rare تنها می توانند از هیولاهای سطح 1 استفاده کنند و اصلا نمی توانند از کارت های Legendary استفاده کنند.

در نمودار زیر می توانید ببینید که هر لیگ محدودیت هایی برای حداکثر سطح احضارکننده دارد. بازیکنان همچنان می توانند از کارت های سطح بالاتر استفاده کنند اما آمار آن کارت ها بصورت خودکار پایین می آید تا به حداکثر سطح مجاز نبرد برسند.

محدودیت های سطوح احضارکننده ها

اقتصاد بازی Splinterlands

این بازی دارای اقتصادی قوی، پاداش هایی مفید، سیستم اجاره درون بازی، پاداش های leaderboard و تورنمونت ها برای افرادی که به چالش علاقه دارند است.

 

سرمایه اولیه مورد نیاز

این بازی از لحاظ فنی رایگان است اما برای کسب جوایز باید یک Summoner’s Spellbook به قیمت 10 دلار خریداری کنید. این Spellbook یک NFT نیست و نمی توان آن را ترید کرد. در اصل باعث ارتقا حساب کاربری شما می شود و به شما اجازه دسترسی به تمام جنبه های Splinterlands را می دهد.

سرمایه اولیه مورد نیاز

سیستم پاداش Splinterlands

بازیکنان با برد هر نبرد یک کریستال انرژی تاریک(Dark Energy Crystals) پاداش می گیرند. همچنین ماموریت های روزانه و جوایز فصلی نیز وجود دارد که تعداد صندوق های(chests) دریافتی از آن ها بستگی به رتبه فعلی بازیکن دارد. صندوق های پاداش حاوی کارت های پاداش، کریستال های انرژی تاریک، معجون ها(Potions) و در مواردی بسته های کارت هستند.

معجون ها شامل دو طعم افسانه ای(Legendary) و کیمیاگری(Alchemy) هستند. اینها شانس شما برای یافتن کارت Legendary یا Gold Foil را افزایش می دهد. معجون ها فقط در هنگام باز کردن بسته های کارت عمل می کنند نه صندوق های پاداش.

بازی دارای یک سیستم تورنومنت داخلی است. تورنومنت های هفتگی توسط تیم Splinterlands برگزار می شوند گرچه تعداد بیشتری هم توسط انجمن برگزار می شوند. همه چیز از طریق رابط درون بازی انجام می شود و نیازی به مراجعه به وبسایت دیگری نیست. بازیکنان می توانند به Guilds بپیوندند که به آنها اجازه می دهد در مسابقات تیمی که هفته ای 2 بار برگزار می شود شرکت کنند و پاداش های مربوط به آن را دریافت کنند.

سیستم پاداش Splinterlands

کارت ها و بسته های کارت را می توان فروخت یا ترید کرد. علاوه بر صندوق های پاداش  استاندارد، 30 بازیکن برتر در هر ردیف در پایان فصل پاداشی معادل DEC دریافت می کنند.

 

توکن های Splinterlands

Splinterlands دارای 2 توکن اصلی با نام های DEC و SPS، یک توکن Voucher و یک توکن ثابت با نام Credits است. تنها راه خرید بسته ها(Packs) و معجون در بازی با توکن Credits است. خوشبختانه این بازی دارای مکانیزم Swap است که به کاربران اجازه می دهد با استفاده از پی پال یا برخی رمز ارزها Credits لازم خود را تهیه کنند.

کریستال های انرژی تاریک(DEC) ارز اصلی بازی هستند. بازیکنان با برنده شدن در مسابقات یا انجام ماموریت های روزانه یا پاداش های فصلی توکن DEC را بدست می آورند. از این توکن برای خرید، فروش و اجاره کارت ها استفاده می شود.

Splintershards(SPS) توکن حاکمیتی بازی هستند. بازیکنان می توانند این توکن را از سیستم استیک درون بازی بدست آورند. در حال حاضر از این توکن می توان برای بدست آوردن SPS و Voucher استفاده کرد. اما تیم بازی قصد دارد در آینده از این توکن بیشتر بهره گیرد. آن ها قصد دارند این توکن را برای خرید بسته ها استفاده کنند. همچنین می خواهند این توکن را در validator nodes قفل کنند. توکن SPS قرار است در گیم پلی لند بازی نیز نقشی اساسی داشته باشد.

توکن Vouchers تنها بر روی بلاکچین Hive وجود دارند و برای رویدادها و تبلیغات ویژه مورد استفاده قرار می گیرند. کسانی که SPS استیک کرده باشند بصورت روزانه Vouchers دریافت می کنند.

تمامی این توکن ها را می توان در مارکت Hive-Engine ترید کرد. توکن های SPS و DEC را نیز می توان به بلاکچین های اتریوم و بایننس نیز انتقال داد.

 

چگونه Splinterlands را شروع کنیم؟

بازی یک مجموعه از کارت های سطح 1 که شامل احضارکننده و هیولاها است را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید از آن ها استفاده کنید ولی مالک آن نیستید. بازی همچنین شامل یک دوره آموزش کوتاه است که بازیکنان باید آن را سپری کنند تا اصول اولیه بازی را یاد بگیرند. بعد از آن بهترین روش یادگیری شیرجه در بازی و آزمایش احضارکننده ها و کارت های مختلف است.

برای عضویت در Splinterlands نیاز به یک اکانت Hive دارید که می توانید بصورت رایگان تهیه کنید و از برنامه Hive Keychain برای ورود و مدیریت تراکنش ها استفاده کنید. اگر اکانت Hive ندارید نگران نباشید بازی در هنگام خرید Spellbook برای شما یک اکانت ایجاد می کند.

 

نکاتی برای بازی Splinterlands

نکاتی برای بازی Splinterlands

احضارکننده ها اغلب دروازه ای برای رسیدن به رتبه های بالاتر هستند. در صورت نیاز احضارکننده های سطح بالاتر را اجاره کنید. اگر در حال ساخت دسته کارت های خود هستید بر روی 2 یا 3 احضارکننده تمرکز کنید.

آزمایش کنید و تجربه کسب کنید. فقط کارت های با ارزش بالا را استفاده نکنید. اگر هیچ یک از هیولاهای شما خود را درمان نمی کند بهتر است یک درمانگر(Healer) در دسته کارت های خود داشته باشید.

به ارتقای کارت های خود فکر کنید. کارت هایی را که دوست دارید ارتقا دهید و کارت هایی که استفاده نمی کنید را اجاره داده یا بفروشید.

مارکت اجاره کارت ها را بگردید. اغلب می توانید دسته کارت هایی را پیدا کنید که باعث افزایش رتبه شما بشوند. اگر می خواهید زمان خود را در مارکت صرف کنید PeakMonsters می تواند یک منبع عالی برای یافتن معاملات خوب بازار باشد.

هنگامی که با مکانیزم بازی آشنا شدید قبل از شروع انتخاب حریف تاریخچه مسابقات اخیر او را بررسی کنید.

رتبه خود را بالا ببرید. رتبه برنز(Bronze) پاداش خوبی برایتان فراهم نمی کند. پاداش های این رتبه Credits هستند ولی هنگامی که به رتبه نقره ای(Silver) برسید پاداش ها از Credits به DEC تغییر می کند و کارت های بیشتری دریافت می کنید. این به این معناست که دست شما در نبرد بازتر خواهد بود و کارت های تکراری را می توانید ارتقا دهید یا برای فروش یا اجاره در مارکت قرار دهید.

ثبات داشته باشید. بازی های روزانه از دورهای ماراتن بهتر هستند. هر بازیکن یک فاکتور Capture Rate دارد که بر مقدار درآمد DEC او در صورت برنده شدن در مسابقه تاثیر می گذارد.

 

نتیجه گیری نهایی

بازی ممکن است در ابتدا کمی خسته کننده به نظر برسد اما هنگامی که کارت های بیشتری بدست آورید و به رتبه های بالاتر برسید بازی جذاب تر می شود. به عنوان یک بازیکن بسته به میزان فعالیتتان می تواند این بازی را یک بازی درآمدزا محسوب کنید یا اگر نمی خواهید مسابقه دهید می تواند از اجاره یا فروش کارت ها درآمد داشته باشید.

از برخی جهات بازی از نوع Pay to Win است زیرا هرچه موجودات سطح بالاتری داشته باشید شانس برنده شدن مسابقه و دریافت پاداش شما افزایش می یابد. اما مارکت اجاره کارت ها این فرصت را فراهم می کند که کارت های خوبی اجاره کرده و نتایج مسابقه را به نفع خود تغییر دهید.

در پاییز سال 2020 بازی Splinterlands رویداد فروش لند خود را برگزار کرد. مالکان NFTهای زمین از آن زمان تا به حال منتظرند تا گیم پلی لند این بازی ارائه شود که انگار قرار است در اواخر سال جاری این اتفاق بیافتد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *