هرآنچه که باید درباره بازی Axie Infinity دانست

هرآنچه که باید درباره بازی Axie Infinity دانست

Axie Infinity یک بازی درآمدزاست که با الهام از بازی ویدیویی محبوب پوکمون (Pokemon)، در سال 2018 ساخته شد. این بازی توسط توسعه دهنده ویتنامی Sky Mavis منتشر شد. در ادامه به جزییات بیشتری در رابطه با این بازی و نحوه انجام آن می پردازیم پس با متاگردی همراه باشید.

در سال‌های اخیر، کلمه بلاک چین به لطف بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، زبان زد عام و خاص شده است. برخی از سازندگان بازی نیز از این فناوری استفاده کرده‌اند و در حال حاضر بازی‌های بلاک‌چین زیادی در دسترس هستند.

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های چنین بازی‌هایی NFT‌های درون بازی می باشند. برای مثال، اگر یک آیتم کمیاب(Rare Item) را باز کنید، می توانید از آن به عنوان NFT خود استفاده کنید. NFT ها به اشیاء دیجیتالی درون بازی گفته می شوند که به کاربران اجازه می دهند تا در بازی شرکت کنند و از آن درآمد کسب کنند.

 

درصورتی که هنوز با مفاهیم NFT ها و کاربرد آنها در بازی ها آشنایی ندارید پیشنهاد میکنم ابتدا این مقاله را مطالعه کنید: NFT چیست؟ درباره توکن غیرقابل تعویض بدانیم

 

وضعیت فعلی بازی‌های بلاک چین در درجه اول بر تولید دارایی‌ها برای تراکنش‌هایی با ارزش متمرکز میباشد. هرچند تاکنون افراد بسیاری جذب این بازار شده اند اما در آینده شاهد رشد بیشتر این بازار خواهیم بود.

این دسته از بازی‌های نو ظهور، می توانند به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری و کسب درآمد تلقی شوند. این بازی ها در حال حاضر چیزی بیش از یک سرگرمی محسوب میشوند. مستند Play-to-Make که در ژانویه 2021 فیلمبرداری شد، داستان یک جامعه روستایی فیلیپینی را روایت می‌کند که بازی Axie Infinity را برای کسب درآمد در طول همه‌گیری COVID-19 آغاز کردند و بازیکنان برتر تا 400 دلار در ماه درآمد داشتند.

 

دلایل محبوبیت بازی Axie Infinity

بازی‌های درآمدزا مانند Axie Infinity و The Sandbox اخیراً بسیار محبوب شده اند. طبق آخرین گزارش های بازی (BGA) بیش از 804000 بازیکن به طور فعال مشغول به بازی های مبتنی بر بلاک چین می باشند. حجم ترافیک این بازی با 22.9 میلیون بازدید، رشد 375 درصدی را از خود نشان میدهد. اما واقعا این همه هیاهو برای چیست!

بر اساس آمار دریافتی از Google Trends، جستجوهای آنلاین برای Axie Infinity بیش از دو برابر جستجوهای بازی Call of Duty کمپانی اکتیویژن میباشد.

گوگل ترندز

Axie Infinity یک بازی تجاری مبتنی بر بلاک چین میباشد که در آن کاربران می توانند هیولاهایی بر پایه توکن به نام Axies را جمع آوری کنند، پرورش دهند و یا حتی معامله کنند. این بازی بر بستر شبکه اتریوم میباشد که از بلاکچین Ronin پشتیبانی میکند.

زنجیره جانبی که به کاهش هزینه ها و تاخیر در تراکنش کمک می کند. بر اساس تحلیل TheTie، Axie Infinity به سرعت به یکی از سودآورترین پروژه ها در بلاک چین اتریوم تبدیل شد.

 

Axie دقیقا چیست؟

اَکسی ها، شخصیت‌هایی شبیه به پوکمون در بازی Axie Infinity هستند و هر Axie مجموعه‌ای از قدرت‌های خاص خود را نشان میدهد. بازیکنان می توانند با این موجودات مبارزه کنند، آنها را پرورش دهند و حتی معامله کنند. هر یک NFT مخصوص به خودش را دارد که می توان آن را ارتقا داد و مبادله کرد. برای شروع، شرکت کنندگان باید حداقل سه Axies را خریداری یا قرض کنند. ارزش های Axies، مانند سایر ارزهای دیجیتال، فرق دارد و به دلایل مختلفی تغییر می کند. قیمت آنها از 39 دلار آمریکا شروع می شوند، اما میانگین فعلی با قیمتی بیش از 45 دلار آمریکا است. اَکسی های سطح بالاتر مثل اکسی های غیر معمول( uncommon Axies) یا مرموز(mysterious Axies) با قیمت بیشتری خرید و فروش میشوند. ارزش یک اَکسی، با قابلیت های آن مشخص می شود که شامل اجزای بدن، آمار و توانایی ها آن می شود.

 

گرانترین Axie

کاراکتر Angel، گران ترین Axie بود که با 300 اتریوم (ETH) در اواخر سال 2020 فروخته شد. در آن زمان، قیمت این اکسی چیزی حدود 130،000 دلار بود. علاوه بر این در اوایل سال 2021، یک قطعه زمین به قیمت 1.5 میلیون دلار آمریکا درون بازی فروخته شد.

بازیکنان همچنین می توانند با قرض گرفتن Axies از “مدیران”، به صورت رایگان شروع به بازی کنند. با این وجود آنها حق این را دارند درصدی از درآمد بازیکن را دریافت کنند. این یک منبع درآمد passive برای مدیران فراهم می کند. Axieها مانند Pokemon به چندین نوع دسته بندی می شوند. نه گونه Axie  وجود دارد که به عنوان کلاس های پایه Axie در دنیای بازی Axie Infinity شناخته می شوند.

بازیکنان همچنین می توانند با پیشروی در چندین مرحله، Axies خود را ارتقا دهند. با انتخاب حالت Arena گیمرها را در مقابل سایر کاربران سایت با استفاده از Axie های خود قرار میگیرند.

 

کلاس های پایه Axie

Axieها چندین ویژگی دارند که یکی از آنها کلاس پایه Axie است. 9 طبقه بندی مختلف برای Axie ها وجود دارد:

شش کلاس عادی؛

 • Aquatic
 • Beast
 • Bird
 • Bug
 • Plant
 • Reptile

و سه کلاس سری؛

 • Dawn
 • Dusk
 • Mech

کلاس های مختلف مزایا و معایبی دارند که تعیین کننده نقش و تاثیر گذاری اَکسی ها در بازی میباشند. به عنوان مثال، Aquaticها در برابر گروه Beast، Bug و Mech موثر هستند اما در برابر گروه های Reptile، Plant و Dusk بی‌اثر میباشند.

 

Axie stats چیست؟

Stats یا آمار Axie ها، چهار ویژگی کلیدی میباشد که هر Axie را در Axie Infinity کنترل می کند. این معیارها بیشتر در هنگام نبرد استفاده می شود که شامل:

سلامت-(HP): میزان آسیبی که یک Axie قبل از ناک اوت شدن می تواند جذب کند.
سرعت-(Speed): ترتیب قرار گیری هر اَکسی با سرعت آن تعیین می شود. نشان میدهد که چگونه یک Axie مکرراً ضربه های بحرانی (critical) از سمت حریف دریافت می کند.
مهارت-(Skill): هنگامی که Axie چندین حرکت انجام می‌دهد اسیب (damage) به کارت حربف را ارتقا می‌دهد
روحیه-(Morale): این ویژگی شانس ضربه بحرانی، شانس آخرین ایستادگی و تعداد تیک های Last Stand را تعیین می کند.

هر یک از آنها در پویایی مبارزه Axie مهم هستند زیرا تعیین می کنند که Axie چقدر آسیب می بیند، چه کسی اول ضربه می زند و چقدر آسیب می تواند وارد کند و غیره.

 

Axie body parts چیست؟

Axie ها دارای شش اجزای بدن میباشند: پشت، گوش، چشم، شاخ، دهان و دم. هر جزء بدن در مجموع چهار آمار را اضافه می کند که در سلامت، سرعت، مهارت و روحیه توزیع می شود. اگر یک جزء بدنی با گروه خود مطابقت داشته باشد، یک Axie می تواند به حداکثر توزیع آماری خود برسد. از آنجایی که Axie Infinity یک بازی مهارتی و استراتژیک است، ترکیب اعضای بدن، کلاس‌ها، ویژگی‌ها و توانایی‌ها/کارت‌ها می‌تواند نتایج غیرمنتظره و شگفت‌انگیزی ایجاد کند.

 

Axie abilities چیست؟

دنیای Axie Infinity بیش از 132 کارت را شامل میشود. هر کارت مجموعه ای از قدرت های خاص خود را دارد که آسیب زیادی وارد می کند، محافظت می کند، تنظیم می کند، buffs و debuffs را اعمال می کند، و برخی از آنها وقتی با کارت های دیگر جفت می شوند، به خوبی کار می کنند. یک Axie خوب باید مجموعه ای کامل از مهارت ها را داشته باشد که به او اجازه دهد وظایف خود را به طور موثر انجام دهد. یک کارت توانایی سه آمار یا ویژگی را به شما نشان می دهد:

 • انرژی(Energy): مقدار انرژی مورد نیاز برای بازی کردن این کارت. شما با سه انرژی شروع می کنید و با هر نوبت دو انرژی بدست می آورید.
 • حمله(Attack): میزان آسیبی که یک کارت می تواند وارد کند.
 • سپر(Shield): میزان آسیبی که می توانید تحمل کنید.

اگر بازیکنان می‌خواهند در حالت Arena به امتیاز برد بالایی دست یابند، باید با این کارت‌ها، ویژگی ها و ترکیب هر کارت آشنا باشند. هر تیم دارای سه Axie و چهار توانایی است. این بدان معناست که هر Axie دارای هشت کارت است که در مجموع 24 کارت در یک دسته وجود دارد. برای مثال کارت‌های Aqua دارای یک لبه در مقابل Bug، Beast و Mech قرار میگیرند، اما در برابر Plant، Dusk و Reptile ضعیف هستند، در حالی که کارت‌های Bird و Beast تقریباً همیشه کارت‌های آسیب‌رسان قوی محسوب میشوند.

 

آموزش مبارزه در Axie infinity

هنگامی که نبرد شروع می شود، هر بازیکن 3 انرژی و 6 کارت دارد. آنها 60 ثانیه فرصت دارند تا برای نوبت خود کارتی را انتخاب کنند. ترتیب چرخش با سرعت تعیین می شود. این بدان معناست که سریعترین Axie اولین حمله کننده خواهد بود.

هنگام نبرد، ترتیب چرخش را در بالای صفحه خود خواهید دید. پس از انتخاب کارت های خود، مبارزه آغاز می شود. هنگامی که کارت ها انتخاب می شوند، Shield فورا اعمال می شود. هنگامی که Axie در طول نوبت خود حمله می کند، تاثیر هر کارت بر کارت حریف اعمال می شود. Speed buff ها که ترتیب حمله را تغییر می دهند در نوبت بعدی اعمال می شوند. تا زمانی که از قابلیت یک کارت با یک افکت(اثر کارت) برای انتخاب هدف دیگری استفاده نشود، Axie ها به نزدیک‌ترین تارگت خود حمله می‌کنند.

 

توکن(AXS) چیست؟

Axie Infinity Shards (AXS) توکن حاکمیتی بر بستر شبکه  ERC 20 در دنیای Axie است. این ارز دیجیتال اصلی است که با بازی مرتبط میباشد و می توان آن را در صرافی ها خریداری و معامله کرد. در زمان نوشتن این آموزش ارزش بازار این توکن 1.85 میلیارد دلار است. به گزارش متاگردی و طبق منبع داده Messari، ارزش بازار بازی های NFT به مقدار 4.78 میلیارد دلار یا 10٪ از ارزش بازار صنعت مالی غیرمتمرکز به شمار میرود. از توکن‌های AXS برای رأی‌گیری در مورد مسائل مهم حاکمیتی استفاده می‌شوند و به دارندگان اجازه می‌دهند در مورد نحوه خرج کردن پول خزانه‌داری جامعه Axie نظر بدهند.

قیمت توکن‌های Axie Infinite که اغلب به عنوان «شارد» شناخته می‌شوند، همچنان در حال افزایش است و به بالاترین قیمت‌ خود رسیده است. سرمایه گذاران در AXS به حاکمیت اکوسیستم بازی رأی می دهند و می توانند از آن برای به دست آوردن بخشی از خزانه جامعه استفاده کنند. AXS همچنین اخیراً افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است که در هفته های اخیر بیش از شش برابر شده است. در حال حاضر این ارز محبوب ترین ارز دیجیتال بازی در بازار است.

 

SLP دقیقا چیست؟

بازیکنان یک توکن دوم به نام معجون عشق کوچک (SLP) را برای گذراندن زمان در بازی دریافت می کنند. این یک توکن درون بازی است که می تواند Axies بیشتری تولید کند و از طریق انجام بازی، به ویژه با برنده شدن در نبردها، به دست می آید. بازیکنان می توانند با شکست دادن Axie حریف یا تکمیل اهداف درون بازی، SLP کسب کنند. هرچه بیشتر بازی کنند، SLP بیشتری می توانند جمع کنند. SLP یک توکن کاربردی بدون پوشش محسوب میشود، به این معنی که با پیوستن شرکت‌کنندگان بیشتر به بازی، عرضه آن افزایش می‌یابد.

 

سرمایه گذاری در Axie Infinity

طبق گفته Token Terminal، توکن حاکمیتی بازی، AXS، در ماه جولای بیش از هر ارز دیجیتال دیگر، از جمله اتریوم (ETH) و بیت‌کوین (BTC) به Axie Infinity درآمد کمک کرد. قیمت AXS از ابتدای ماه اوت تقریباً دو برابر شده و از 38 دلار به 74 دلار رسیده است. در 11 آگوست، AXS در Coinbase، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال، فهرست شد. طبق داده‌های Token Terminal این بازی در 30 روز گذشته بیشترین درآمد را در بین پروتکل‌های مبتنی بر بلاک چین داشته است، با حدود 148.7 میلیون دلار پس از بلاک چین اتریوم که 172.8 میلیون دلار درآمد داشته است. بازار کریپتوکارنسی به‌طور مشهوری بی‌ثبات است و برخی از کارشناسان نسبت به این دارایی بدبین هستند، زیرا در چنین مدت کوتاهی شتاب زیادی به دست می‌آورد.

قبل از سرمایه گذاری در Axie Infinity، توصیه می شود که بازی های کریپتو را درک کنید. Axie همچنین هنوز در صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال در ایالات متحده فهرست نشده است، که برخی سرمایه‌گذاران آن را ناراحت‌کننده می‌دانند. با این حال، با توجه به محبوبیت آن، ممکن است به زودی لیست شود.

 

چگونه از Axie Infinity کسب درآمد کنیم؟

این پروتکل با دریافت هزینه 4.25 درصدی از بازیکنانی که NFT های Axie را در بازار خود خریداری و معامله می کنند و برای ایجاد Axie های جدید هزینه دریافت می کنند، درآمد ایجاد می کند. هزینه ها به صورت (AXS) و (SLP) پرداخت می شود. در حالی که AXS یک توکن حاکمیتی میباشد، SLP یک توکن کاربردی نامحدود است که برای ایجاد Axie های جدید استفاده می شود. هر دو توکن قابل مبادله با ارز فیات یا سایر ارزهای دیجیتال هستند. گیمرها در فیلیپین، ونزوئلا و سایر کشورهای در حال توسعه از طریق اقتصادی که بازی دارد کسب درآمد می کنند.

سپرده گذاری (Staking) به زودی توسط Axie معرفی خواهد شد و به صاحبان توکن این امکان را می دهد تا کوین های خود را برای کسب درآمد سپرده گذاری کنند. با این حال، استیک کردن توکن‌های Axie به تعامل فعال مالک مرتبط میباشد.

توکن ها را می‌توان به ارزهای دیجیتال دیگر منتقل کرد و آنها را برای معاملات در دنیای واقعی قابل استفاده کند. به غیر از Axieها، سایر کالاهای درون بازی مانند املاک، گل ها، بشکه ها و لامپ ها نیز می توانند به عنوان NFT معامله شوند.

همه اینها با استفاده از اتریوم، دومین ارز رمزنگاری محبوب پس از بیت کوین، خریداری و فروخته می شوند. روش های مختلفی برای کسب درآمد در بازی وجود دارد و ما سعی می کنیم همه چیز را به ساده ترین شکل ممکن برای شما توضیح دهیم.

 

آموزش خرید اولین Axie

خرید Axies به شکل اتریوم (Ethereum) هزینه بر میباشد. برای شروع، بازیکنان جدید باید حداقل سه Axies را خریداری کنند (یا قرض بگیرند). Axieهایی با اعضای بدن، توانایی‌ها یا مهارت‌های دلخواه تقریباً هزینه بسیار بیشتری خواهند داشت. برای بازیکنان جدید، این می تواند یک مانع اساسی برای ورود باشد. بنابراین، چگونه میتوان اولین اَکسی خود را در Axie Infinity Marketplace بخرید؟

 1. اولین کاری که باید انجام دهید این است که تحقیق و مشخص کنید کدام Axie را می خواهید.
 2. سپس به بازار بروید و تمام فیلترهای مورد نظر خود را پیاده کنید.
 3. اکنون، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از Axies لیست شده کلیک کنید. می‌توانید اطلاعات کامل (از جمله قیمت، آمار، اعضای بدن، تاریخچه فروش، توانایی‌ها و …) را روی صفحه ببینید. سپس روی دکمه «Buy Now» کلیک کنید.
 4. یک کیف پول Ronin ظاهر می شود. داده ها را تأیید کنید و اگر همه چیز اوکی بود، Confirm را بزنید.
 5. یک صفحه پاپ آپ دیگر ظاهر می شود که بیان می کند تراکنش با موفقیت پردازش شد. می‌توانید با کلیک کردن روی بستن پنجره پاپ آپ یا با کلیک کردن روی «Go to my Activity» به فعالیت خود بروید.
 6. به وب‌سایت Axie برگردید و بررسی کنید که آیا نام مالک همان نام شماست یا خیر و ببینید آیا تراکنش موفقیت آمیز بوده است یا خیر.
تبریک می گویم! شما اکنون صاحب یک Axie هستید!

نتیجه گیری

علیرغم تمام مشکلات رو به رشد معمول اتریوم، مانند افزایش هزینه های کارمزد، این بازی ویدیویی قلب و ذهن کل جامعه بلاک چین را تسخیر میکند، و کاربرد قوی برای dapp ها را نشان می دهد و به بازیکنان طیف وسیعی از مفاهیم پیچیده از NFT و DeFi تا قراردادهای هوشمند و توکنومیک را (همه در فاصله چند ماه) آموزش می دهد. Axie Infinity به دلیل جامعه آن، در سه سال گذشته یکی از بهترین ها بوده است. اگرچه استفاده از فناوری بلاک چین در بازی های آنلاین هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر میبرد، آینده روشن به نظر می رسد.

 

۱ دیدگاه

 • من تازه این بازیونصب کردم.چهارتا اکسی خریدم.تونسخه اورجینال بازی میکنم ۱۴تا انرژی دارم وقتی ک برنده میشم بم ارز نمیده..ینی من اکسی اشتباهی خریدم؟توروخدا میشه جواب بدین..کسی نیس ازش بپرسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *