Minecraft انضمام بلاکچین و NFTها را به بازی خود ممنوع کرد

Minecraft انضمام بلاکچین و NFTها را به بازی خود ممنوع کرد

Mojang Studios در اقدامی بی سابقه انضمام و ادغام بازی پر طرفدار خود Minecraft را با فناوری بلاکچین و NFTها ممنوع کرد. این اقدام Mojang Studios ضربه بزرگی به برخی از برجسته ترین پروژه های بلاکچین و به طور کلی بازی های بلاکچین وارد می کند. توسعه دهندگان بازی محبوب Minecraft دیروز بیانیه ای منتشر کردند که بر تعدادی از پروژه های بزرگ بازی بلاکچین تاثیر گذار بوده است. به طور خلاصه Mojang Studios اعلام کرده که ادغام بازی Minecraft با NFTها یا بلاکچین به هیچ وجه مجاز نیست. این بیانیه ضربه ای بزرگ به بازی های بلاکچین، خصوصا بازی NFT Worlds است که بر روی بازی Minecraft ساخته شده است.

Mojang Studios در پست منتشر شده در وبلاگ رسمی خود در مورد محافظت از مشتریان خود و اطمینان از اینکه محتوای بازی آن ها برای تمامی کابران در دسترس باشد توضیح داده است. آن ها در این پست توضیح داده اند که دریافت پول برای دسترسی به سرور قابل قبول است اما استفاده از NFTها خیر.

هنگامی که به این موضوع فکر کنیم می توانیم تمایل عدم استفاده دیگران برای کسب درآمد از محتوای شما بدون اجازه را درک کرد اما واکنش تیم توسعه دهنده این بازی نیز بسیار تند بوده است. از جهتی دیگر با توجه به میزان اخبار منفی که در رابطه با NFTها منتشر شده و کلاهبرداری هایی که در این زمینه صورت گرفته است و از آنجایی که Mojang Studios هم اکنون متعلق به مایکروسافت است این موضوع چندان نیز تعجب آور نیست. با این حال این تصمیم ضربه ای بزرگ به جامعه بازی های بلاکچین بوده است. خلاصه پست منتشر شده بدین صورت است:

ادغام و انضمام فن آوری بلاکچین با برنامه های کلاینت و سرور بازی Minecraft ممنوع است و همچنین نمی توان از محتوای درون این بازی(جهان ها، پوسته ها، آیتم های شخصی و دیگر مادها) برای ایجاد NFTها استفاده نمود.

 

پروژه های بلاکچین و NFT مربوط به Minecraft

با انتشار این خبر NFT Worlds و تمامی پروژه های مرتبط با آن دچار کاهش ارزش شدند. صاحبان دارایی های این پروژه ها با وحشت دارایی های خود را فروخته و منجر به کاهش قیمت آن ها شدند. بیش از 300 NFT Worlds در 2 روز گذشته فروخته شدند که کف قیمت آن به 0.75 ETH رسید. ارزش توکن NFT Worlds تنها در چند ساعت 50 درصد کاهش یافت. همه پروژه هایی که بر روی NFT Worlds ساخته شدند نیز چنین رویه ای را پیش گرفتند و احتمالا فورا متوقف خواهند شد. به احتمال زیاد بسیاری از آن ها دیگر وجود نخواهند داشت.

پروژه های بلاکچین و NFT مربوط به Minecraft

اولین واکنش تیم توسعه دهنده NFT Worlds به اخبار منتشر شده چنین بود:

اولا ما نیز مانند دیگران از این اقدام تیم Mincraft متعجب شدیم. در گذشته چندین بار با بخش IP این بازی صحبت کرده ایم و آن ها به هیچ عنوان اشاره ای به این موضوع نکردند که آنچه ما انجام می دهیم قانون یا محدودیتی دارد(به غیر از موارد EULA که ما در کل پروژه از آن پیروی کردیم).

ما می دانیم این موضوع نگرانی شدید در جامعه کاربری ما ایجاد کرده اما در حال حاضر تمامی گزینه ها را در نظر داریم و تمامی تلاش خود را می کنیم تا گزینه ای جایگزین پیدا کنیم حتی اگر مجبور به تغییر جهت کلی باشیم.

چند کار باید انجام گیرد تا بتوانیم دید درست به آینده داشته باشیم:

  • با مسئولان مربوطه در مایکروسافت تماس حاصل کرده و تعریف واضح تری از این استانداردها و دستورالعمل ها دریافت کنیم.
  • بفهمیم که چگونه مدل خود را با آن تطبیق دهیم، زیرا چشم انداز ما بسیار قدرتمند است و فناوری های Game-Fi بسیاری در دست داریم.

در صورتی که مجبور باشیم محصول NFT Worlds را تغییر دهیم تمام تلاش خود را در این راستا انجام خواهیم داد. تغییر جهت استارتاپ ها به مدل یا محصولی جدید برای انطباق با شرایط بازار چیزی است که با آن آشنایی داریم، بنابراین این بخش اصلا ما را نگران نمی کند.

هر اتفاقی که بیافتد صاحبانی که از ما حمایت می کنند در آینده NFT Worlds سهیم خواهند بود.

در یک اطلاعیه جدید تیم NFT Worlds می گوید فناوری آن ها به راحتی می تواند به پروژه های دیگر منتقل شود و چندین مورد برای مشارکت بالقوه با آن ها در تماس هستند.

با این حال مانند ممنوعیت بازی های بلاکچین توسط Steam، نتیجه نهایی این خواهد بود که توسعه دهندگان پلتفرم های دیگر و قابل قبول تری را برای پروژه های خود پیدا می کنند. به عنوان عضوی از تیم متاگردی که علاقه مند به بازی های بلاکچین و فناوری های پشت آن هستم امیدوارم NFT Worlds و بسیاری از پروژه های دیگر راه خود را برای ادامه دادن پیدا کنند اما شکی نیست که برای مدتی راه سختی در پیش خواهند داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *