بررسی بازی Cosmic Champs اولین بازی 3D بلاکچین Algorand

بررسی بازی Cosmic Champs اولین بازی 3D بلاکچین Algorand

Cosmic Champs اولین بازی سه بعدی است که بر روی بلاکچین Algorand اجرا خواهد شد. Algorand یک بلاکچین کربن خنثی است که پتانسیل بسیاری برای بازی های بلاکچینی دارد. در این پست قصد داریم به بررسی گیم پلی، توکنامیک و نقشه راه بازی Cosmic Champs بپردازیم. با متاگردی همراه باشید.

امروزه اکثر پروژه های NFT روی بلاکچین اتریوم یا یکی از زنجیره های جانبی آن مانند Polygon یا Immutable X میزبانی می شوند. بازی Cosmic Champs تصمیم گرفته روش استارتاپی را برگزیند و سراغ گزینه کمتر شناخته شده ای مثل Algorand برود. Algorand یک بلاکچین کربن خنثی لایه 1 جدید است که برای کاهش کارمزد تراکنش ها توسعه یافته است. این بلاکچین دارای ویژگی های جدید است که در هیچ بلاکچین دیگری دیده نمی شود مانند کلیدگیری مجدد (rekeying) که به کاربر این توانایی را می دهد تا کیف پول خود را از یک موجودیت مرکزی به کاربر برگرداند.

بازی از این ویژگی استفاده کرده و به محض ورود بازیکن به بازی برای او کیف پول ایجاد می کند. تمام دارایی ها بدست آمده از بازی به این کیف پول انتقال داده می شود ولی تا زمانی که بازیکن کیف پول را کلیدگیری مجدد (rekeying) نکند به آن دسترسی ندارد. بازیکنان بدون نگرانی از ایجاد کیف پول می توانند وارد بازی شوند که این مورد برای کسانی که کمتر با تکنولوژی آشنایی دارند مفید است.

 

بازی Cosmic Champs چیست؟

بازی Cosmic Champs قرار است یک بازی Play to Earn باشد که به NFTها ارزش واقعی می دهد و حتی حالت Free to Play برای بازی ارائه می دهد که بازیکنان بدون نیاز به سرمایه گذاری از بازی لذت ببرند.

Cosmic Champs یک بازی با ظاهر فضایی و فرمت برج راش(tower rush) است که در آن 2 بازیکن به مدت 3 دقیقه با یکدیگر می جنگند. هدف از بین بردن پایگاه بازیکن حریف به هر وسیله ممکن است. برنده تمام پاداش مطرح شده را بدست می آورد.

بازی Cosmic Champs چیست؟

بازیکنان قبل از وارد شدن به مبارزه یک دسته 8 کارتی می سازند که از آن برای حمله و دفاع در برابر کارت های حریف استفاده می کنند. این کارت ها از قهرمانان، سازه ها و جادوها تشکیل شده اند. برای برنده شدن باید کارت های درست را با هم ترکیب کنید و استراتژی خوبی برای نبرد بچینید. در شروع هر نبرد 4 کارت از دسته بصورت تصادفی به بازیکنان داده خواهد شد. استفاده از هر کارت نیاز به مقدار معینی انرژی دارد. بازیکنان با مقدار مساوی انرژی نبرد را شروع می کنند که هر چند ثانیه یکبار تا حداکثر مقدار 10 انرژی دوباره پر می شود. هنگامی که کارتی بازی می شود کارت دیگری از دسته جای آن را می گیرد.

بازیکنان می توانند از 3 مسیر به پایگاه دشمن برسند که هرکدام سختی و طول خود را دارند. بازی Cosmic Champs گیم پلی مشابه بازی معروف Clash Royale دارد با این تفاوت که مکانیزم Play to Earn به آن اضافه شده است. بازیکنان می توانند بصورت مجانی در نبردها شرکت کنند، پاداش دریافت کنند و بازی را یاد بگیرند. تمامی امکانات به جز تورنومنت ها بصورت مجانی قابل دسترسی هستند. شرکت در تورنومنت ها نیاز به توکن حاکمیتی بازی یعنی $COSG دارد. بازیکنان می توانند این توکن را از نبردها بدست آورند ولی مقدار کمی از آن برای بازیکنانی که مجانی بازی می کنند موجود خواهد بود. این بازی دارای یک الگوریتم rate-to-earn است تا درآمد متعادل برای بازیکنان فراهم کند.

 

توکنامیک بازی Cosmic Champs

Cosmic Champs دارای دو توکن بلاکچینی با نام های $COSG و $COSM و یک دارایی خارج از بلاکچین با نام Steel Chips است.

توکنامیک بازی Cosmic Champs

$COSG و $COSM با برنده شدن در نبردها بدست می آیند در حالی که Steel Chips تنها با شرکت در نبرد بدست می آید. یک سفینه برای شرکت در نبرد نیاز است که می تواند مجانی(ارائه شده توسط بازی) یا یک NFT(که پاداش بیشتر و دریافت Steel Chips به همراه دارد) باشد. هنگامی که بازیکن با یک سفینه NFT به نبرد می رود سفینه اش Steel Chips استخراج می کند که می تواند برای مینت کردن سفینه های جدید استفاده شود.

پاداش های نبرد به دلار محاسبه می شوند و با توکن $COSM پرداخت می شوند به عنوان مثال زمانی که بازی می خواهد به بازیکن پاداش دهد محاسبه آن به دلار انجام می شود و در صورت برنده شدن مقدار آن به $COSM تبدیل می شود. این موضوع باعث می شود که در صورت کاهش ناگهانی قیمت توکن بازیکنان دست خالی از بازی بیرون نروند.

از برد نبردها همچنین می توان $COSG بدست آورد ولی به مقداری کمتر. حداکثر عرضه این توکن 270 میلیون است که ارزش آن را بیشتر می کند. $COSG همچنین توکن حاکمیتی بازی است و توسط DAO برای رای گیری ها مورد استفاده قرار می گیرد. از $COSG می توان برای خرید NFTها و شرکت در مکانیزم های خارج از بازی استفاده کرد. توکن $COSG و NFTهای این بازی را می توان در استخرهای نقدینگی استیک کرد. 20 درصد از کل عرضه $COSG بین استیک کنندگان توزیع خواهد شد.

از سوی دیگر توکن $COSM پاداش اصلی بازی است و مقدار مشخصی ندارد و هنگامی که بازیکنان آن را درون بازی خرج کنند سوزانده می شود. این توکن را می توان برای ارتقا قهرمانان، تولید کارت های جدید NFT یا سود گرفتن از NFTهای سیاره استفاده کرد.

توکن های بلاکچینی بازی را می توان با نگه داشتن NFTهای سیاره ها نیز بدست آورد. هر نبرد درون بازی بر روی یک سیاره برگزار می شود. در ابتدا قرار است 2 سیاره وجود داشته باشند اما در آینده تعداد آن ها بیشتر خواهد شد. تعدادی مساوی نبرد در هر سیاره برگزار می شود. صاحبان NFTهای سیارات از هر نبرد انجام شده در سیاره خود توکن دریافت می کنند.

 

نقشه راه Cosmic Champs

نقشه راه Cosmic Champs بطور کامل ارزش ها و چشم انداز آنها برای آینده را مشخص می کند. اولین بازی درآمدزا روی بلاکچین Algorand که بر روی موبایل و دسکتاپ در دسترس است.

نقشه راه Cosmic Champs

اولین عرضه $COSG و NFTهای بازی در می و آپریل 2022 خواهد بود و ورژن بتای بازی در 3 ماهه دوم سال 2022 عرضه خواهد شد. در طول بقیه سال نیز توسعه دهندگان بازی NFTهای جدید را عرضه خواهند کرد.

گیم پلی تورنومنت برای سه ماهه اول سال 2023 برنامه ریزی شده است و تکمیل کامل ساختار DAO تا پایان سال 2023 صورت خواهد گرفت.

 

نتیجه گیری

اگرچه Cosmic Champs در ابتدای راه خود قرار دارد ولی تاکنون موفق شده بیش از 1000 عضو در کانال Discord و بیش از 1300 فالور در توییتر جذب کند. این بازی توسط تیمی کوچک اما با افراد با استعداد تولید شده است که حمایت بنیاد Algorand را نیز پشت خود دارند. Cosmic Champs پروژه خوبی است که هنوز به بهره برداری نرسیده است. اگر علاقه به پروژه های جذاب برای اواخر سال 2022 دارید مطمئنا ارزشش را دارد این پروژه را دنبال کنید. NFTهای این بازی مطمئنا جز با ارزشترین NFTها خواهند بود و به لطف حالت Free to Play و عرضه آن روی موبایل و دسکتاپ بازی مخاطبان بسیاری از سراسر دنیا جذب خواهد نمود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *