بررسی بازی DeFi Kingdoms و هر آنچه که باید بدانید

معرفی بازی DeFi Kingdoms و هر آنچه که باید بدانید

یکی از بازی هایی که اخیراً طرفداران زیادی را به خود جذب کرده، بازی DeFi Kingdoms می باشد که بر روی شبکه بلاکچین هارمونی (Harmony blockchain) ساخته شده است. به طور خلاصه، این پروژه مبتنی بر بلاکچین، مفهوم صرافی غیرمتمرکز (DEX) را شبیه‌سازی می‌کند. Jewel ارز بومی این بازی می باشد که مارکت کپ(ارزش بازار) آن چیزی حدود 1.1 میلارد دلار است. در بازی DeFi Kingdoms شما مالک NFT هایی هستید که میتوانید آن را خرید و فروش کنید.

به نظر می رسد این دسته از بازی ها، به عنوان یک راهنمای ساده برای درک مفاهیم Web3 عمل می‌کنند. به بیانی واضح‌تر، بازی های مبتنی بر بلاکچین، مفاهیم دشوار حوزه ارز های دیجیتال را ساده سازی میکنند تا به کاربران ایده واضح‌تری در مورد آنچه که این فناوری واقعاً می‌تواند انجام دهد، ارائه دهد. در واقع میتوان گفت، هدف از ساخت این بازی، سرمایه گذاری های غیر متمرکز میباشد که در کنار آن میتوان اقدام به خرید و فروش NFT کرد.

چیزی که DeFi Kingdoms را دوست داشتنی و جالب میکند اینست که مفاهیم سخت مربوط به DeFi که یکی از مشکلات اصلی کاربران جدید در حوزه رمز ارزهاست را با یک رابط کاربری آشنا و آسان قابل فهم میکند.

این قدرت DeFi Kingdoms و بازی های درآمدزا (GameFi) را نشان می دهد که با لایه‌بندی یک مؤلفه جدید (توسعه سرمایه‌داری مالی) ظاهری ساده‌تر، اجتماعی‌تر و سرگرم‌کننده‌تر را در اختیار کاربر قرار میدهد. سادگی و پتانسیل کسب درآمد بازی سبب می شود که محبوبیت بازی افزایش یابد. در تصویر زیر شما شاهد رشد انفجاری DeFi Kingdom از زمان عرضه در 21 سپتامبر میباشد:

بازی DeFi Kingdoms

 

چه چیزی DeFi Kingdom را متمایز می‌کند؟

تیم توسعه دهنده DeFi Kingdoms این پروژه را به‌ عنوان یک بازی، یک DEX، فرصتی برای استخر نقدینگی، و یک بازار از NFT‌های کمیاب بر اساس ابزارهای کاربردی توصیف می‌کند.

این بازی به شکلی فوق‌العاده نوستالژیک همراه با هنر پیکسلی فانتزی(fantasy pixel art) در آمده است. این یک ادعای بلندپروازانه به شمار می رود، اما با نگاهی دقیق‌تر در واقع چارچوبی را نشان می‌دهد که با آن می‌توانیم DeFi Kingdom را همانطور که امروز وجود دارد و می‌تواند در آینده وجود داشته باشد، درک کنیم.

 

خصوصیات بازی DeFi Kingdoms

از جمله خصوصیات قابل توجه بازی میتوان به داشتن اکوسیستمی با امکان مبادله غیرمتمرکز و دارای توکن اشاره کرد. یک استخر تامین کننده نقدینگی به شکل بانک و یا باغ درون بازی قرار دارد و یک پلتفرم دارایی NFT تلقی می شود که سبکی اکتشافی با فانتزی بالا دارد.

خصوصیات بازی DeFi Kingdoms

توکن بازی DeFi Kingdom

در قلب بازی DeFi Kingdom توکن JEWEL قرار دارد. بهتر است JEWEL را ترکیبی از یک رمز ارز سنتی و یک ارز درون بازی در نظر بگیرید که در بازی هایی مانند World of Warcraft می بینید.

همه چیزها در این بازی با JEWEL پایه گذاری میشود. نقشه راه (Road Map) بازی توسط دارندگان این توکن اداره می شود. درآمد حاصل از تراکنش‌های توکن به تیم توسعه دهنده بازی، جوایز بازیکنان و صندوق‌های اجتماعی اختصاص می‌یابد. خرید NFT و کسب جوایز مالی مستلزم داشتن توکن JEWEL از سوی بازیکنان میباشد.

این توکن به عنوان نیروی حیاتی بازی عمل میکند و سبب تقویت اکوسیستم بازی می شود. بازیکنان می توانند JEWEL را با خرید آن از طریق بازار غیرمتمرکز بازی (که شبیه به یک بازار واقعی طراحی شده است) خریداری کنند یا از راه های کمکی آن را به دست آورند. با این توکن می توانید پاداش‌های ارائه‌دهنده نقدینگی، از جمله سود بالاتری از JEWEL برای خرید ویژگی‌ها و امکانات بیشتر در بازی، بدست آورید. هیچ یک از این مؤلفه‌ها به عنوان خلاقیتی اساسی در DeFi محسوب نمی شود، اما روشی که DeFi Kingdoms آنها را به کاربر به عنوان یک بازی ارائه می دهد، منحصر به فرد است.

توکن بازی DeFi Kingdom

 

استخر نقدینگی در DeFi Kingdom

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، توکن JEWEL در جهت حمایت از اقتصاد مالی بازی DeFi Kingdom بکار می رود. بازیکنان می‌توانند توکن‌های خود را به یکی از دو روش زیر در بازی به اشتراک بگذارند تا جوایز مختلفی به دست آورند:

  • the Bank: بانک داخل بازی یک سیستم استخر نقدینگی ایمن محسوب میشود که به بازیکنان امکان می‌دهد JEWEL را با xJEWEL (مدل سوشی) معامله کنند. خود بانک از معاملات که در سراسر اکوسیستم DeFi Kingdom در حال انجام است، کارمزد دریافت می‌کند و به نوبه خود از آن برای خرید JEWEL بیشتر استفاده می‌کند. در نتیجه با این کار، ارزش دارایی یک سرمایه‌گذار xJEWEL افزایش میابد. سیستم اشتراک کارمزد بانک تقریباً مانند خرید سهام در بانک بازی و کسب سود سهام در طول انجام بازی شکل می گیرد.
  • The Garden: از طرف دیگر، همانطور که بازیکنان JEWEL خود را به اشتراک می گذارند، می توانند نقدینگی جدید خود را در باغ های داخل بازی سرمایه گذاری کنند. در باغ‌ها، بازیکنان به نسبت کل سهمی که در بازی قرار میدهند، زمین دریافت می‌کنند. با گذشت زمان، یک کشاورز NPC گیاهان را برای ارائه دهندگان نقدینگی برداشت می کند و آنها را ذخیره می کند تا بازیکنان بتوانند آن را دریافت(claim) کنند. به دلیل بازدهی بالای ارائه شده توسط روش The Gardens، جوایز برای بازیکنان در پشت دروازه‌های زمانی(time gate) قفل می‌شود تا اطمینان حاصل شود که توکن اقتصادی بازی عادلانه و منصفانه باقی می‌ماند. با گذشت زمان و ترقی در بازی DeFi Kingdom، بازیکنان می توانند بخش بیشتری از جوایز خود را به دست آورند، یا NFT یا سایر Buffها را خریداری کنند تا فرایند سوددهی و سیستم قفل بازی را تسریع کنند. این بازی همچنین برای جلوگیری از  روش های «Dump و Pump» کارمزدهایی را جهت برداشت(withdrawal) اعمال می کند.

 

NFT و امکانات داخل بازی DeFi Kingdom

با وجود تمام این گفته ها، بازی هنوز در مراحل اولیه خود به سر می برد. باید منتظر پیشرفت بیشتری از مکانیزم کسب درآمد آن در آینده باشیم. برخی از قابل توجه ترین امکانات موجود این بازی عبارتند از:

Heroes:

قهرمانان داخل بازی، NFT هایی هستند که می توان در راه دریافت JEWEL، خرید و فروش شوند. هر شخصیت بازی با مجموعه ای از ویژگی های RPG با فانتزی بالا، از جمله آمار، سطوح و حیوانات خانگی همراه است.

kingdoms:

قطعه زمین‌های درون بازی است که بازیکنان از طریق آن پاداش های مالی بیشتری دریافت میکنند و میتوانند در آن مالک شخصیت های علاقه مند خود باشند.

Player vs Player Tournaments:

در نسخه نهایی، توسعه دهندگان قصد دارند یک سیستم نبرد تن به تن با امکان شرط بندی ، سطح بندی و مکانیزم های سنتی RPG را روی هر بازیکن منتشر کنند.

 

آینده پیش روی بازی DeFi Kingdom

از منظر مالی، DeFi Kingdom با فروش بخشی از عرضه توکن خود به جای روی آوردن به VC ها برای تامین مالی، از کتابچه راهنمای بازی های رمزنگاری استفاده می کند. در حالی که این تکنیک بدون شک به تیم توسعه دهنده بازی کمک می کند تا پشتوانه نقدی مورد نیاز خود را برای کمک به ارتقای محصول به یک تلاش تمام وقت افزایش دهد. فضای کریپتو مملو از سرمایه‌گذاران زیادی است که به رشد و پیشرفت سریع تر و بهینه‌سازی بازی کمک میکنند.

همانطور که گفته شد، DeFi Kingdoms در اصل یک سیستم مالی در قالب یک بازی میباشد. در دراز مدت، این شرکت می‌تواند با خطر ریزش بازار بزرگ خود روبرو شود. سرمایه‌گذاران زیادی هستند که با سود به دست آمده از بازی را نقد کنند و بازی را کنار میگذارند. تعداد انگشت شماری از طرفداران اختصاصی هم در این بازی باقی خواهند ماند. در حال حاضر، تیم توسعه دهنده بازی در حال انجام برخی شرط‌بندی‌های بلندمدت بر روی گیم‌پلی است. این تیم یک استراتژی جالب و جدید UA را نیز برای جذب کاربران از طریق P2E از همان ابتدا کار بکار گرفته است.

پروژه DeFi Kingdom از مکانیزم DeFi برای تامین مالی پروژه استفاده می کند در نتیجه آنان باید قبل از عرضه بازی محصول مالی خود را عرضه کنند.

 

جمع بندی

نشانه های امیدوار کننده بسیاری از این بازی وجود دارد. ارزش بازار 1.1 میلیارد دلاری و سیستم اقتصادی قوی از ارز دیجیتال این بازی همه نشانه‌های موفقیت در بلندمدت هستند، اما ارزیابی پتانسیل واقعی یک بازی زمانی که واقعاً نمی‌توانید آن را بازی کنید دشوار است. همچنین شایان ذکر است که به نظر می رسد این “روند تامین مالی قبل از بازی” در فضای بازی های کریپتو رو به رشد است. به نظر می رسد رهبران بازار در این فضا جنبه های مالی را به عنوان بخشی از خود گیم پلی در نظر می گیرند. معتقدیم که این بازی نقش برجسته تری به مکانیزم قوی گیم پلی و ثبات مالی آن خواهد بخشید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *