بازی Sandbox چیست؟


بازی سندباکس (Sandbox)، دنیای مجازی مبتنی بر بلاک چین اتریوم و از نوع بازی های درآمدزا محسوب میشود. این بازی به طور واضح نوآوری را در زمینه کریپتو به همگان نشان میدهد. Sandbox با ترکیب بهترین فناوری بلاک چین با پشتیبانی از یک تیم با تجربه، به دنبال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین پروژه های NFT میباشد. این بازی حرف های زیادی برای دنیای NFT ها و حوزه متاورس دارد. در متاگردی، نگاهی دقیق‌تر به بازی سندباکس از جنس متاورس خواهیم داشت، پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

بازی متاورس سند باکس چیست؟

در ابتدا، این بازی با یک سبک پیکسلی (2بعدی) در نسخه موبایل عرضه شد که در آن بازیکنان نقش یک خدا را بر عهده دارند. در بازی، بازیکنان به معنای واقعی کلمه جهان خود را خلق میکنند و آن را تحت کنترل قرار میدهند.

این بازی از زمان عرضه خود در سال 2011 تاکنون بیش از میلیون ها بار دانلود شده است. در سال 2016 پس از انتشار “The Sandbox Evolution”، این بازی چالش دیگری برای بازی هایی مانند Roblox و Minecraft بوجود آورد.

پس از ظهور NFT، سازندگان بازی سباستین بورگت و آرتور مادرید این ایده به ذهنشان رسید که به بازیکنان اجازه مالکیت بر آثار درون بازی را بدهند و به ازای بازی کردن پاداش دریافت کنند. از این رو، متاورس سندباکس (Sandbox Metaverse) ساخته شد. برخلاف بازی‌های قبلی، بازی کاملاً سه بعدی بود، اما همچنان سبک هنری خاص خود را از جهان واقعی دارد.

با راه اندازی نسخه آلفا(Alpha) در 29 نوامبر 2021، کاربران سندباکس بیش از حد تصور افزایش یافتند بطوریکه میتوان این بازی را در کنار دیگر بازی های متاورسی مانند اکسی اینفینیتی  و دیسنترالند، به کانون توجه حوزه NFT سوق داد.

اخیرا، Sandbox توانست بیش از 93 میلیون دلار بودجه جمع آوری کند که برای توسعه آن استفاده خواهد کرد. این سرمایه توسط SoftBank Vision Fund 2، یک شرکت تلفن همراه ژاپنی، نظارت میشود و در همین راستا چندین شراکت سطح بالا را ایجاد نمود. بنابراین، با پشتوانه های مالی و  تیم مجربی که این بازی دارد باعث میشود تا راه خود را به خوبی ادامه دهد.

 

سندباکس چگونه کار می کند؟

با وجود خلاقیت‌های تحسین آمیز Minecraft یا Roblox، پلتفرم سندباکس به بازیکنان اجازه می‌دهد تا محتوای تولیدی توسط کاربر (UGC) را تحت مالکیت خود قرار دهند. Sandbox قادر به بیان شخصیت واقعی شما با ایجاد آواتارهای سفارشی، ساخت سازه ها و ساختمان های درون بازی و حتی ساخت بازی های خود می باشد. همه آنها به لطف فناوری NFT قابل مالکیت و درآمدزایی هستند.

 

VoxEdit چیست؟

VoxEdit

مجموعه ابزارهای VoxEdit باعث میشود تا بازیکنان مدل های voxel را برای استفاده در دنیای Sandbox ایجاد کنند. اما Voxel چیست؟ این مدل ها می توانند آیتم های درون بازی مانند ابزار و لوازم آرایشی، آواتار و وسایل تزئینی باشند. بواسطه این مجموعه از ابزار ها تقریباً هر کسی می‌تواند مدل‌ها را متحرک و تجهیز کند و سپس از آن در بازی استفاده کند یا اینکه در بازار به عنوان نوعی توکن NFT که ASSET نام دارد، خرید و فروش کند. ASSET های ایجاد شده از استاندارد ERC-1155 بهره میبرند.

 

معرفی Games Maker

Games Maker

Game Maker از دیگر مجموعه ابزاری هایی میباشد که بازی Sandbox در اختیار کاربران قرار میدهد و به آنها اجازه می‌دهد تا بازی‌های واقعاً تماشایی را برای استفاده در دنیای Sandbox خلق کنند و متاورس را به جای بهتری تبدیل کنند. در حالی که این چشم انداز دلهره آور به نظر می رسد، اما این ابزار نیازی به استفاده از دانش کدنویسی ندارد و برای کسانی که با بازی redstone Minecraft آشنا هستند، متوجه کامل موضوع میشوند. در این ابزار، کاربران می توانند عناصر مختلف درون بازی و NFT ها را در قالب توکن LAND سازماندهی کنند.

LANDها راهی برای کسب درآمد بازیکنان از NFT های خود میباشد. به عنوان مثال، بازیکنان می‌توانند برای ورود به پارکی که توسط کاربر ساخته‌شده، از بازیکنان دیگر حق ورود دریافت کنند،  یک کازینو راه اندازی کنند، و یا دیگر پلات های مجازی خود را به صورت هفتگی اجاره دهند. در بلاک چین اتریوم LAND ها به عنوان توکن های ERC-721 شناخته میشوند و می توان آنها را آزادانه خرید و فروش کرد. ESTATE مجموعه ای قطعه زمین های(LAND) مختلف است.

 

بازار سندباکس

بازار سندباکس

بازار Sandbox مکانی مناسب برای پر کردن LANDها با محتوای تولید شده توسط کاربر از طریق خرید، فروش و تجارت NFT های آنها است. این بازار از توکن SAND برای خرید و فروش این آثار سفارشی استفاده می کند. شما می توانید SAND را به روش های مختلفی مثل بازی کردن به دست آورید، که این امر سبب میشود تا تمامی بازیکنان در اکوسیستم Sandbox شرکت و کسب در آمد کنند.

این بازار (marketplace) به سازندگان اجازه می‌دهد آثار خود را بفروشند و بازیکنان یا دیگر سازندگان از این محتوا برای ساختن LAND خود استفاده کنند. برای مثال، کاربری ممکن است اقامتگاه مدرن منحصربفرد از نوع NFT خود را بفروشد. سپس خریدار می‌تواند این ASSETS را خریداری کند و با استفاده از ابزارهای دیگر بازی، آن را در قطعه زمین(LAND) خود قرار دهد.

در این بازار همچنین میتوانید توکن هایی مانند  LAND، GEM یا CATALYST، را خرید کنید. SAND یک توکن بر بستر ERC-20 است و به عنوان ارز اصلی اکوسیستم Sandbox محسوب میشود.

 

SAND

SAND

همانطور که اشاره شد SAND توکن اصلی متاورس Sandbox به شمار میرود و از زمان راه اندازی رویداد هفتگی آلفا(Alpha) علاقه به جمع آوری این توکن روز به روز در حال افزایش است.

در حال حاضر بیش از 900000 نفر توکن SAND را در کیف پول‌های ارز دیجیتال خود نگه می‌دارند، که احتمالاً با معروف شدن ابزار این پلتفرم، قیمت آن افزایش خواهد یافت.

 

مهم ترین خصوصیات توکن SAND

 • ارز: این توکن به نوبه خود یک نوع ارز محسوب میشود که با جمع آوری SAND در بازی یا از طریق خرید در بازار میتوان آن را بدست آورد. سپس SAND را می توان با فیات مبادله کرد یا در محیط داخل یا خارج از بازی Sandbox استفاده کرد.
 • توکن حاکمیتی: صاحبان SAND می توانند در تصمیم گیری های حاکمیتی شرکت کنند و بر آن تاثیر بگذارند.
 • قابل سپرده گذاری(STAKE): SAND را نیز می توان برای به دست آوردن پاداش استیک کرد.

با حمایت برخی از نام‌های معروف مثل آدیداس، اسنوپ داگ، و شرکت بازی‌سازی آتاری، توکن SAND به طور بالقوه یکی از مطلوب‌ترین ارزهای دیجیتال موجود خواهد بود.

عرضه این توکن نزدیک به 3 میلیارد واحد است که تا کنون تنها 705 میلیون SAND در بازار در حال گردش است.

 

پلتفرم Game Maker Fund

پلتفرم Game Maker Fund

یکی از هیجان انگیزترین چیزها در مورد بازی متاورس Sandbox، صندوق حمایت از سازندگان بازی (The Game Makers Fund) میباشد. این صندوق برای استفاده انبوه از تجریبات کامل Sandbox Metaverse بکار میرود. هدف از این ابتکار و پیشقدمی، حمایت از طراحان بازی برای استفاده از این پلتفرم میباشد. The Game Maker Fund پلتفرمی است که به منظور پرورش استعدادها و کمک به طراحانی که از پلتفرم Sandbox استفاده می کنند، ایجاد شده است.

این صندوق به سازندگان کمک های مالی می دهد تا متاورس و بازار را با محتوای با کیفیت و منحصر به فرد خود پر کنند. سازندگان آزادند که آثار خود را به دلخواه خلق کنند، به اشتراک بگذارند، و درآمدزایی کنند.

فرقی هم ندارد سازنده چه دسته سبک بازی هایی باشید، Game Maker Fund تمامی سازندگان را تشویق می‌کند تا به پلتفرم Sandbox رو بیاورند.

این صندوق از سازندگانی حمایت میکند که استعداد و مهارت خود را در ایجاد محتوای سرگرم‌کننده و جذاب که می‌تواند برای بازی Sandbox نیز مفید باشد بکار گیرند. این صندوق در حال حاضر از برخی پروژه‌های شگفت انگیز که ژانرهای مختلف بازی را در بر می‌گیرد، حمایت میکند( مثل بازی Dethrone).

سازندگان بازی متاورس سندباکس، شرکت Pixowl، ادعا می‌کنند که از صندوق می‌خواهند «تجارب شگفت‌انگیزی ایجاد کند» که فقط در پلتفرم یافت می‌شوند و مالکان همچنان دارای حق چاپ کامل آثار خود خواهند بود. لازم به ذکر است که دسترسی به این صندوق فقط از طریق برنامه امکان پذیر میباشد.

با توجه به اینکه سندباکس هنوز در مراحل اولیه انتشار قرار دارد، وعده مالکیت واقعی با پشتوانه بلاک چین، کنترل نهایی و پشتیبانی Game Maker Fund، انتظار می رود این پلتفرم در سال های آینده سازندگان با استعداد بیشتری را جذب کند.

 

اهداف پروژه سندباکس

بازی متاورس سندباکس با راه اندازی رویداد هفتگی آلفا (در 29 نوامبر 2021)، در حال تغییر طرز تفکر ما در مورد بازی ها است. Sandbox با استفاده از خود به عنوان یک پلتفرم جامعه محور که در آن سازندگان و بازیکنان می توانند محتوای سفارشی را در بازی داشته باشند، به اشتراک بگذارند و از آنها استفاده کنند و همچنین از ساخته های خود کسب درآمد کنند، به دنبال تبدیل شدن به یکی از نهایی ترین تجربه های بازی بلاک چین میباشد.

 

توکن SAND چیست؟

توکن SAND را میتوان قلب و مرکز بازی متاورس سندباکس دانست چرا که که در همه جای محیط بازی استفاده می شود. از تراکنش ها و معاملات درون بازی گرفته تا دسترسی  به نقشه ها و LANDهای خصوصی. SAND همچنین برای سپرده گذاری (staking) استفاده می شود و به عنوان یک توکن حاکمیتی در تعیین سرنوشت بازی Sandbox Metaverse نقش دارد.

از SAND میتوان برای خرید موارد زیر استفاده کرد:

 • LAND
 • ASSETها
 • شخصی سازی ها
 • GEMها
 • CATALYSTها

 

نحوه تبادل توکن SAND

توکن‌های ERC-20 برای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شوند و فهرستی از قوانین خاصی را ارائه می‌دهند که توکن‌های اتریوم باید از آنها پیروی کنند. این قوانین عملکردهای اساسی مانند نحوه انتقال توکن ها و دسترسی به اطلاعات را تعریف می کنند. توکن‌های ERC-20 قابلیت همکاری دارند، به این معنی که توکن‌های Sandbox را می‌توان در صرافی‌هایی مانند Uniswap خریداری و مبادله کرد و حتی در برنامه‌های DeFi استفاده نمود.

نحوه تبادل توکن SAND

در زمان راه اندازی، SAND فقط 0.008333 دلار ارزش داشت. SAND در اوج خود تا کنون، بالاترین قیمت 8.4022 دلاری را تجربه کرد.

SAND را می‌توان به روش‌های مختلفی خریداری کرد و سازندگان استفاده از صرافی های Binance، Uniswap یا Simplex را توصیه می‌کنند. در اینجا، کاربران می توانند SAND را خریداری کنند، آن را به کیف پول دیجیتالی خود اضافه کنند و بلافاصله شروع به استفاده از آن کنند.

 

ASSET چیست؟

ASSETها اثار ساخته شده از وکسل(voxel) هستند که جزئی از Sandbox Metaver میباشند. ASSETها به عنوان محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) طبقه بندی می شوند و به عنوان قراردادهای هوشمند ERC-1155 وجود دارند. این بدان معناست که ASSETها NFT هایی هستند که می توانند چندین بار مینت شوند.

ASSET چیست؟

LAND چیست؟

LAND نامی است که برای املاک و مستغلات دیجیتالی که Sandbox Metaverse را تشکیل می دهند استفاده می شود. سازندگان از LAND برای ایجاد تجربیاتی برای سایر بازیکنان، مانند تصاویر متغیر مملو از ASSETها استفاده می‌کنند. هر قطعه زمین یک توکن ERC0721 جداگانه محسوب میشود که در مجموع 166464 عدد LAND وجود دارد.

LAND چیست؟

تعریف ESTATE ؟

ESTATE ها مجموعه ای از ترکیب و کنار هم قرار گیری چندین قطعه زمین (LANDS) میباشند. ESTATE ها معمولاً در “بلوک های مربع” شکل خرید و فروش می شوند. اکثر ESTATE ها با از کنار هم قرار گرفتن 9 قطعه زمین شروع می شوند.

تعریف ESTATE ؟

کلاس ESTATEابعاد ESTATEتعداد LAND ها
کوچک3×39
متوسط6×636
بزرگ12×12144
بسیار بزرگ24×24576

DISTRICT چیست؟

DISTRICT ها، ESTATEهایی هستند که متعلق به چندین فرد است. ESTATEهایی که یک منطقه را تشکیل می دهند باید در مجاورت یکدیگر باشند، بیش از یک مالک منحصر به فرد داشته باشند، و هر یک از مالکان باید دارای سهامی از SAND  در یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) داشته باشند . برای ایجاد تغییرات آتی در DISTRICT ها  نیاز به رأی گیری از طریق DAO میباشد.

 

چه تعداد LAND در سند باکس باقی مانده است؟

به طور کلی، 166464 زمین (LAND) در متاورس سندباکس وجود دارد که برای خرید در دسترس است. اگرچه محدودیتی برای خرید زمین وجود ندارد، اما قطعاً به دلیل کمبود زمین سبب میشود تا زمین های باقی مانده گران تر شوند.

 

نحوه کسب درآمد از Sandbox

کسب درآمد یکی از ویژگی‌های کلیدی متاورس سندباکس است که توسعه دهندگان بازی بسته به مهارت‌های شما و نحوه تعامل با پلتفرم، راه های کسب درآمد مختلفی را در اختیارتان قرار میدهند که عبارتند از:

 • کسب درآمد از ساخت ASSET ها

یکی از هیجان‌انگیزترین راه‌های بدست آوردن SAND، استفاده از نرم‌افزار VoxEdit، پلتفرمی برای ایجاد دارایی‌های مبتنی بر voxel برای فروش آن در بازار است. این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که تا حد امکان کاربر پسند باشد و انتظار میرود که پلتفرم مملو از UGC با کیفیت شود.

 • کسب درآمد از تجربیات LAND

اگرچه که ایجاد یک پارک ثابت در Minecraft بسیار میتواند لذت بخش باشد، اما اگر افراد دیگر نتوانند از آن استفاده کنند و با آن تعامل داشته باشند، چندان سرگرم کننده نیست. در متاورس Sandbox، ساخته‌های شما هدر نمی‌رود.

در عوض، با انتخاب نحوه کسب درآمد از LAND خود، می توانید آن ها را به جاذبه های پر بازدید تبدیل کنید. به عنوان مثال، اگر شخصی از محیطی که شما ایجاد کردید لذت برد، می توانید هزینه حق ورود خود را پرداخت کند. برای مثال با ساخت یک بازی محبوب، می‌توانید مقدار کمی SAND به ازای بازی کردن از دیگران دریافت کنید.

 • کسب درآمد از اجاره LAND

بازیکنان همچنین می‌توانند زمین خود را به دیگران اجاره دهند، و به دیگران اجازه دهند تا از املاک و مستغلات شما، کسب درآمد کنند. یا اینکه صاحبان LAND ممکن است درصدی از درآمد حاصل از زمین یا فقط یک هزینه ماهانه تعیین شده را از شما بخواهند.

 • کسب در آمد از خود بازی

سندباکس همچنین با پلی دادن خود گیم و بازی کردن به بازیکنان خود گیم توکن SAND پاداش میدهد.

 • کسب درآمد از توکن های Gem و Catalyst

کسب درآمد از توکن های Gem و Catalyst

توکن GEM

GEM همان توکن های قابل مصرف ERC-20 هستند که به کسانی که در LAND سهام SAND دارند یا از مارکت خریداری می کنند داده می شود. One GEM 25 امتیاز ویژگی را برای یک دارایی فراهم می کند.هر یک GEM، یک ASSET یا به عبارتی 25 تا نشان افتخار (attribute point)به شما میدهد.

این نشان های افتخار (attribute points) را به 5 حالت میتوان بدست آورد:

 1. قدرت؛
 2. دفاع،
 3. سرعت؛
 4. جادو؛
 5. و شانس.

به هر نشان افتخار از 1 تا 100 مقداری اختصاص داده می‌شود. اما حال توکن CATALYST چیست؟

 

توکن CATALYST

CATALYSTها تعداد مسیرهایی(سوکت هایی) هستند که برای گرفتن GEMهایی با لایه های نایاب (tiers of rarity) استفاده میشوند. همچنین آن را به عنوان توکن بر بستر ERC-20 میشناسند که در صورت استفاده از هر ASSET سوزانده می شوند.

لایه CATALYSTتعداد سوکت های GEMتعداد نشان افتخارمقدار کمبود توکن
رایج(Common)12520,000
نایاب(Rare)2504,000
حماسی (Epic)3751,500
افسانه ای(Legendary)4100200

نحوه خرید زمین(LAND) در سندباکس

برای اینکه بخواهید صاحب اولین زمین (LAND) خود شوید، نیاز است 4 مرحله زیر را انجام دهید:

1. کیف پول خود را به حساب Sandbox خود متصل کنید.

برای اینکار لازم است ابتدا یک حساب کاربری در وسایت اصلی SandBox ایجاد کنید. سپس ولت خود را به حساب کاربری که ساختید متصل کنید. لازم به ذکر است که سندباکس با کیف پول های MetaMask، Bitski و Arkane سازگار است.

2. مقداری SAND تهیه کنید.

در مرحله بعد، شما نیاز دارید برای خرید زمینتان مقدار SAND دریافت کنید. دو راه برای انجام این کار وجود دارد: خرید مستقیم مقداری از بایننس یا تعویض (SWAP) مقداری ETH درصرافی Uniswap.

اگر بایننس را انتخاب کردید، به یک حساب تأیید شده در این صرافی نیاز دارید. اما اگر روش swap کردن رو انتخاب کردید، ETH را که از قبل Hold کردید با توکن SAND در Uniswap مبادله(swap) کنید.

3. انتقال SAND به حساب کاربری.

اکنون نیاز است تا SAND دریافتی را به حساب SandBox خود انتقال دهید. برای اینکار لازم است SAND دریافتی را از حساب بایننس یا ولت خود به ادرس داده شده بزنید.

4. خرید زمین از مارکت

الان وقت آن است که در بازار LAND به دنبال یک قطعه ملک دیجیتالی باشید. لازم به ذکر است که حتما مقداری اتریوم برای کارمزد داشته باشید.

 

جمع بندی

همانطور که مشاهده می شود، توکن SAND یک توکن بسیار مفید در متاورس سندباکس میباشد. نه تنها به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌ها(ASSETs) خود را در بازار خرید و فروش کنند ، بلکه صاحب ملک و املاکی هم میشوند و میتوانند درآمد کسب کنند.

اگر هنوز توکن های خود را ایمن نکرده اید، باید هر چه زودتر به این موضوع بپردازید! زیرا به راحتی دارایی های دیجیتالی خود را در یک چشم به هم زدن از دست میدهید. به خصوص، اگر بیش از 100000 دلار دارایی دیجیتال دارید، محافظت و ایمن کردن آن ها امری ضروری میباشد!

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *