NFT چیست؟ درباره توکن غیرقابل تعویض بدانیم


شاید عبارت خلاصه شده ی NFT در حوضه بازی های بلاکچین زیاد به گوش شما خورده باشد، NFT مخفف عبارت (Non-Fungible Tokens) می باشد که به معنای توکن های غیر قابل تعویض است. ما باید توکن های قابل تعویض را با توکن های غیرقابل تعویض مقایسه کنیم تا این موضوع کاملا روشن شود.

ممکنه فکر کنید NFT ها فقط داخل بلاکچین اتریوم (Etherium) هستند، اما کاملا اشتباهه آنها در تمامی شبکه های بلاکچین میتوانند وجود داشته باشند. در اصل یک توکن قطعه ای از داده روی بلاکچین است. این بخش از داده ها در یک کیف پول ارزدیجیتال ذخیره می شود که متعلق به شخصی است که کلید خصوصی آن کیف پول را نیز در اختیار دارد. صاحب آن توکن می تواند یک شرکت یا شخص باشد هیچ تفاوتی ندارد.

تفاوت توکن قابل تعویض و غیر قابل تعویض

تفاوت توکن غیرقابل تعویض و توکن قابل تعویض

یک توکن می تواند قابل تعویض یا غیرقابل تعویض باشد اما این یعنی چی؟ بیایید تفاوت میان این دو را بررسی کنیم. یک توکن قابل تعویض را می توان بدون تغییر خاصی با یکی دیگر تعویض کرد.

یک واحد بیت کوین قابل تعویض است زیرا هر بیت کوین دارای مقدار ارزش یکسان است. همین را می توان در مورد دلار، یورو، نفت و طلا نیز گفت. یک واحد بیت کوین همیشه ارزش بازار یکسانی دارد.

بیت کوین شماره 1 یا مثلا نسخه اولیه 10000 تایی بیتکوین وجود ندارد، فقط بیت کوین وجود دارد.

یک توکن غیرقابل تعویض را نمی توان یک به یک با توکن مشابه دیگری تعویض کرد. چیزی منحصر به فرد است، در بعضی موارد ممکن است فقط یک عدد از آن توکن وجود داشته باشد یا 10 عدد این مهم نیست اما اگر بیشتر از یک عدد از آن توکن وجود داشته باشد هر کدام به ترتیب شماره گذاری می شوند.( که به آن Mint گفته می شود.) توکن های غیر قابل تعویض را می توان با آثارهنری کمیاب مقایسه کرد.

به عنوان مثال هر موجود در بازی Axie Infinity را یک Axie می نامیم و هر Axie یک توکن غیرقابل تعویض در بلاکچین است. با این حال هر معجونی که در ازای بازی به شما پرداخت می شود یک توکن قابل انباشت و قابل تعویض است.

همیشه یک توکن غیرقابل تعویض یا NFT متعلق به مالک آن اثر خواهد بود. این را میتوان یک قرارداد بین بازی و بازیکن، بین هنر و کلکسیونر، یا بین یک رویداد و بازدیدکننده تعریف کرد. این قرارداد بیان می کند که مالک دارای آن توکن است.

 

مشکل NFT در بازی ها

در حوضه بازی های بلاکچین اگر شرکت سازنده بازی تصمیم بگیرد به پروژه حود پایان دهد، احتمالاً یک توکن بی فایده می شود. این یکی از مشکلاتی است که برای بازی هایی که به طور کامل روی بلاکچین اجرا نمی شوند وجود دارد.

همانطور که قبلا گفته شد، هر توکن داخل کیف پول شما متعلق به شماست. کاربران می توانند هر کاری که می خواهند با توکن های خود انجام دهند. آنها می توانند از آیتم های توکن شده در بازی ها یا محصولات استفاده کنند و علاوه بر این می توانند آنها را بفروشند، معامله کنند، قرض بگیرند، سهام بگیرند یا به سادگی آنها را به نمایش بگذارند.

اگر پست های وبسایت متاگردی را در آینده دنبال کنید مطمئناً با بحث NFT ها ، ارزش آنها و کاربرد آنها به طور کامل آشنا خواهید شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *