متاورس چیست؟

متاورس چیست

متاورس در همه جا هست. در اطراف ما وجود دارد حتی در همین وبسایت متاگردی شما داخل متاورس هستید. وقتی در حال تبدیل توکن ها یا سکه های خود هستید، وقتی در حال بازی کردن هستید می توانید آن را ببینید. زمانی که در حال کسب درآمد از بازی های بلاکچینی هستید، می توانید آن را تجربه کنید. وقتی که در فروشگاه های NFT در حال خرید و فروش هستید یا وقتی که با کیف پول خود به یک سرویس متصل می شوید. در حالت خلاصه می توان به دنیایی که می تواند همه ما را به هم متصل کند متاورس گفت.

پروژه های بسیاری در فضای بلاکچین وجود دارند که من به دلایل زیادی آنها را دوست دارم. با این حال برخی از آنها سعی می کنند اصطلاح “متاورس” را به “متاورس بازی ما” تغییر دهند، این اشتباه است. متاورس هوایی است که همه ما بدون توجه به اینکه کجا می رویم تنفس می کنیم. متاورس فراگیر است و تبعیض یا محدودیتی در درون آن معنا ندارد. در متاورس دیوار یا مرزی وجود ندارد، زیرا ابزارهای که متاورس را می سازند برای شکستن این مرزها به وجود آمده اند. کسانی که در تلاشند یک دیوار بسازند، در نهایت از متاورس حذف می شوند، درحالی که متاورس بدون بودن آنها ادامه می یابد.

 

ویژگی های متاورس

متاورس قابل تعامل و پایدار است. بیایید کمی عمیق تر وارد آن شویم و به بررسی آن بپردازیم.

 

شبکه متاورس

متاورس شبکه ای از جهان های (مجازی) است که از طریق پل های ارتباطی بلاکچین به هم مرتبط می شوند. بنابراین فرقی ندارد شما در SandBox باشید یا Decentraland یا Axie Infinity ، درسته که تمامی این بازی ها متفاوت هستند اما ماهیت همه آنها یکی است و شما با یک کیف پول دیجیتال به آنها متصل می شوید، از نظر اقتصادی تمامی آنها در هم تنیده شده اند و توکن های آنها قابل تبدیل به یکدیگر است.

 

قابلیت همکاری

نه تنها جهان ها را می توان به یکدیگر متصل کرد، بلکه دارایی ها و هویت های دیجیتالی می توانند بین آنها حرکت کنند. آیتم های یک دنیای مجازی را می توان در دنیای دیگر استفاده کرد. شما با استفاده از یک کیف پول می توانید به Cryptovoxels  و Decentraland وارد شوید. در آینده ممکن است شما بتوانید یک ماشین دیجیتال (NFT) را در چند جهان مختلف درون متاورس رانندگی کنید. برای تمامی اینها باید استانداردهایی تعریف شود که نمایش بصری ، نحوه استفاده و البته مالکیت دیجیتالی در آنها لحاظ شود.

اتصال متاورس و دنیای فیزیکی

 

متاورس در همه‌ جا

متاورس می تواند تجربیاتی را میان دنیای دیجیتال و دنیای واقعی به وجود بیاورد، این عمل می تواند توسط شبکه های عمومی یا خصوصی و یا در پلتفرم های باز و بسته انجام شود. برای مثال می توان به واقعیت مجازی ، واقعیت افزوده ، رویدادهای دیجیتالی که در فضای فیزیکی اتفاق می افتد، اشاره کرد. اینجا نیاز به یک مدل برنامه نویسی استاندارد است که قابلیت همکاری و اتصال را امکانپذیر کند. همچنین، وقتی افراد بخواهند چیز جدیدی را به متاورس اضافه کنند، باید مطابق همین استاندارد ها و قوانین باشد.

 

زنده بودن

توابع ساختاری متاورس مانند دنیای فیزیکی ما می باشد. ممکن است یک رویداد در یک مکان مشخص، در یک تاریخ مشخص و در یک زمان مشخص اتفاق بیافتد. این رویداد می تواند از پیش تعریف شود یا می تواند به صورت خود به خود شکل گیرد. مانند یک کنفرانس یا یک کنسرت موسیقی

 

زمان

جالب اینجاست که زمان در متاورس دقیقا مانند زمان در دنیای فیزیکی سپری می شود. متاورس کاری ندارد من در آن حضور داشته باشم یا نه، به هر حال زمان در آن سپری می شود. یعنی نمی توان زمان را متوقف کرد یا به عقب برگشت، این خیلی جالب است اینطور نیست؟!…

متاورس

 

تولید محتوا توسط کاربران

وقتی دنیا تبدیل به یک جعبه شنی مجازی می شود، شرکت ها دیگر قادر به تولید تمام محتوا نیستند. کاربران، سازندگان و توسعه دهندگان مستقل، طیف گسترده ای از مشارکت ها را از بازی ها گرفته تا خدمات (مثلا ابزارهای آموزشی) را ایجاد و اجرا خواهند کرد. متاورس باید تمرکز زیادی روی این موضوع داشته باشد، و تولید محتوا باید تا حد امکان آسان و با آزادی نامحدود باشد. روی دیگر سکه این است که باید یک پلیس اجتماعی یا چیزی در همین راستا وجود داشته باشد تا از سوءاستفاده ها جلوگیری شود.

 

اقتصاد در متاورس

متاورس اقتصاد خاص خود را دارد که در آن افراد و کسب و کارها می توانند برای طیف وسیعی از وظایف که خدمات یا ارزشی برای دیگران ایجاد می کند، فعالیت، مالکیت، فروش و کسب درآمد کنند. لازم نیست این یک ارز دیجیتال باشد، اما می تواند هر ارز دیجیتالی باشد. از طریق تبدیل توکن، توکن ها به یک اقتصاد دیجیتال منحصر به فرد متصل می شوند.

 

هویت کاربران

شما می توانید هر کسی که می خواهید باشید. در متاورس شما می توانید چندین هویت برای اهداف مختلف داشته باشید. یک شخصیت ممکن است یک کلکسیونر واقعی CryptoPunks باشد، درحالی که شخصیت دیگری ترجیح می دهد در مسابقات F1 فقط حضور داشته باشد. هیچ محدودیتی برای حضور در متاورس با شخصیت های مختلف وجود ندارد، مثلا هر شخصیت شما میتواند ظاهر متفاوت و نام متفاوت داشته باشد. اما باید این را در نظر بگیرید که در متاورس هر هویت شما می تواند شهرت ایجاد کند، که به احتمال زیاد به یک جنبه ارزشمند از رزومه آینده شما تبدیل می شود. مدارک تحصیلی خوب هستند، اما شهرت شما چیزی بیشتر در مورد آنچه انجام داده اید و اینکه چه کسی هستید بیان می کند.

آینده متاورس

 

چقدر تا یک متاورس کامل فاصله داریم؟

قطعا متاورس تا رسیدن به بلوغ کامل فاصله بسیاری دارد. توسعه استانداردهای باز مستلزم همکاری شرکت ها برای پذیرش این استانداردها است، و تا زمانی که یک دیدگاه مشترکی وجود نداشته باشد، مفهوم متاورس نمی تواند رشد کند. نرم افزار باید سازگارتر و اتصال باید راحت تر صورت گیرید. در همین حین فناوری بلاک چین باید در تجربه کاربری خود سریع تر و روان تر شود، هر بلوک زیرساخت در متاورس باید از یک استاندارد باز پیروی کند. ما به داده های استاندارد شده در مورد اشیاء، مکان ها، صداها، نحوه تعامل اشیاء، ارتباط ما و غیره نیاز داریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *